تولید محتوا چیست?

این جمله را شنیده اید که “محتوا پادشاه است.” اگرچه ممکن است این ضرب المثل تا حدودی قدیمی باشد، اما معنای آن هنوز ثابت است. محتوا پایه و اساس هر نوع بازاریابی دیجیتالی است.

تولید محتوا در مقابل بازاریابی محتوا – شما نمی توانید یکی را بدون دیگری داشته باشید

تا به حال شده نیاز به تولید محتوا داشته باشید ؟

تولید محتوا تبلیغاتی ، تولید محتوا برای سایت ، یا تولید محتوا برای اینستاگرام ؟

یا از خود پرسیده اید که تولید محتوا چگونه انجام میشود ؟

تا حالا شده صد خط محتوای متنی ارزشمند تولید کرده باشید اما بازخورد مناسبی به شما نداده باشد ؟

همین حالا یکی از مشکلاتی که تعداد زیادی از تولید کنندگان مطلب آن را رعایت نمی کنند را برای شما معرفی کنیم ، در تمام مقالات آموزشی گفته شده ” مطالب طولانی بنویسید ” اما هیچکدام نگفتن پاراگراف های مطلبو کوتاه کنید ، استفاده از پاراگراف های طولانی بدترین دشمن محتواهای متنی می باشد.

بعد از مطالعه کامل این مقاله اگر به شما بگویند محتوایی درمورد کیت مکش موتور فضا پیمای x50 ناسا بنویسید ، قادر خواهید بود یک مقاله حرفه ای در مورد آن بنویسید.

لطفا به تیترهای و تصاویر این دو روزنامه اصلا توحه نکنید و فقط خطوط روزنامه را بطور کامل ببینید ، شما بودید اول کدام صفحه را مطالعه می کردید؟

شما صفحه ای که رنگ آبی دارد را برای مطالعه انتخاب کرده اید نه صرفا بخاطر رنگ آبی بلکه برگه اول تمام صفحه و بدون فاصله کلی متن پشت سر هم قرار دارد و کاربران از مطالعه اینگونه متن های لذت نمی برند ؟ خود شما متنی را برای مطالعه ترجیح می دهید که پاراگرافهای کوتاه که شامل تصویر و متن هستند و هیچ خطی پشت سر هم تایپ نشده را ترجیح میدهید یا کلی پاراگراف و خطوط پشت سرهم ؟

کاربرها همیشه دنبال مطالبی هستن که 3 عامل را داشته باشد

1- مطلب کوتاه است (که با استفاده از خطوط و پارگرافهای کوتاه و گذاشتن فاصله بین پاراگرافها ذهن شخص را فریب دهید)

2- مطالعه ش سریع تموم میشه ( مطلبی که پارگرافهای کوتاه دارد و از تصاویر برای تفکیک پاراگرافها استفاده شده است)

2- خیلی سریع به هدفش می رسه (در خط اول دقیقا بخشی از نیاز کاربر را که خیلی چالشی است را رفع کنید)

علاوه بر این مطلب اگر می خواهید مقاله برای وب سایت بنویسید آیا با قوانین گوگل برای نمایش مطالب شما به کاربرها آشنایی دارید؟

ما در این مقاله سعی کرده ایم شما را با نکاتی مهم جهت تولید محتوایی حرفه ای آشنا کنیم و در طی مقاله تمرین هایی برای تولید محتوا ارائه می کنیم که شما را به چالش می کشد تا به خوبی با تولید محتوا آشنا شوید ( تولید محتوا صفر تا صد )

در صورتیکه با جستجوی تولید محتوا در گوگل به این مقاله رسیده اید و نیازمند تولید کننده محتوا برای سایت یا تولید محتوا برای اینستاگرام خود هستید ، می توانید فرم مشاوره تولید محتوا را تکمیل نمایید تا در اولین فرصت همکاران ما با شما تماس گرفته که هماهنگی لازم جهت تولید محتوای حرفه ای برای کسب و کار شما را انجام دهند.

محتوای این مقاله شامل :

 • تولید محتوا شامل چیست؟
 • چگونه تولید محتوا اصولی را یاد بگیریم؟
 • از چه منابعی بهترین کلمات کلیدی را پیدا کنیم؟
 • تولید محتوا سئو چیست؟
 • تولید محتوا سایت چیست ؟
 • تولید محتوا با گوشی شدنی است ؟
 • قوانین گوگل برای نمایش محتوای به کاربران کدامند؟
 • بازاریابی محتوا چیست ؟
 • نحوه ی تولید محتوا در اینستاگرام به چه صورت است ؟

برای هر کسب و کاری ، در درجه اول 5 نوع محتوای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که تجارت را به سمت موفقیت سوق می دهد بنابراین باید با تولید این محتواها آشنایی داشته باشید که در طول مقاله با ذکر مثالهایی آنها را توضیح می دهیم :

1- مقالات طولانی

2- تولید محتوای ویدیویی

3- تولید محتوای قابل دانلود

4- تولید محتوای اجتماعی بومی

5- تولید محتوای پادکست و محتوای صوتی

1- تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا یعنی ایده ایجاد رسانه ای مصرفی و غیر تکراری مانند یک تصویر گرافیکی ، متن جذاب ، ویدئو حرفه ای یا پادکستی جذاب در دنیای اینترنت یا رسانه های اجتماعی ، که با توجه به جذابیت مطلب نظر مخاطبین زیادی را به خود جلب می کند.

تولید محتوا اولین و مهم ترین مرحله بازاریابی محتوا است در ادامه به آن کاملتر خواهیم پرداخت.

به عنوان یک مثال سنتی : ما تولید محتوا را معادل نوشتن یک مقاله خوب که کاربر را تا انتهای مقاله مجبور به خواندن کند می دانیم ، اما این تولید محتوای حرفه ای تازه اول راه است در حالی که بهترین ، حالت برای تولید محتوایی که کرده ایم بازاریابی محتوا و انتشار آن مقاله در روزنامه ، سایت و شبکه های اجتماعی است. (بهترین محتوا اگر منتشر نشود ریالی ارزش ندارد)

شاید فکر کنید چاپ یا انتشار یک محتوای تولید شده حرفه ای در یک روزنامه یا وب سایت یک اتفاق خیلی خوب است ، اما یک قدم جلوتر از بازاریابی محتوا ، تحقیق در مورد بهترین روزنامه ها و سایتها و مکان های دیگری است که به بهترین وجه مناسب مقاله شما را نشر می دهند تا نام و مقاله شما در بیشترین مکان ها مشاهده و بیشترین بازخورد را به دست آورد.

اینگونه است که شما تولید کننده محتوایی حرفه ای شناخته خواهید شد و رزومه ای موفق خواهید داشت.

تمرین : تولید محتوا برای پیج لباس انجام دهید ؟ نمونه عناوینی که بنظر شما باعث جذب مخاطبینی که دنبال پیج لباس هستند را روی یک برگه بنویسید ، در ادامه ما چندنمونه تولید محتوا برای پیج لباس را ارائه می کنیم می توانید با تیترهای خود مقایسه کنید.

چگونه تولید محتوا اصولی را یاد بگیریم؟

رعایت پنج مورد زیر در تولید محتوا بسیار مهم و حیاتی هستند ، پس حتما رعایت کنید

اصل 1 : به دانش ، زمان و ارزش مخاطبان خود احترام بگذارید. صرفا یک مطلب یا محتوا تولید نکنید چون خیلی سریع محو میشه

اصل 2 : تاکید مجدد ، کاملا اطمینان حاصل کنید که محتوایی که تولید می کنید ارزشمند است

اصل 3 : به این فکر کنید که محتوای شما دقیقاً کجا و چه زمانی کارایی دارد و صرفا فقط به عنوان یک محتوای زود گذر آن را ایجاد نکنید. (محتوای شما نباید شبیه خبر باشد که فقط چند روز کارایی دارد و بعد فراموش میشه)

اصل 4 : از کلمات کلیدی و برچسب‌گذاری واضح و رنگ بندی جذاب برای آنها در طول مطلب استفاده کنید . معمولا کاربرها سریع محتوا را یکبار مرور می کنند ، (کلمات کلیدی را با رنگ متمایز و سایز بزرگتر نشان دهید)

اصل 5 : در فرآیند خلاقیت عجله نکنید. محتوای عالی زمان می برد.

اصل 1 در تولید محتوا : به دانش و زمان مخاطب خود احترام بگذارید

مقاله یا محتوایی که تولید می کنید نیاز به تبادل ارزش دارد تمام سعی خود را انجام دهید که در اولین خط مقاله کاربر را درگیر و جذب نمایید ، یعنی به مخاطب یک ارزش تحویل دهید (اول همین مقاله را مجددا ببینید) نه صرفا هزار خط مقاله بی ارزش یا دو ساعت ویدئو که در نهایت 5 دقیقه آن ارزشمند باشد ، اگر چنین محتوایی بی ارزش و طولانی به کاربر ارائه دهید ، با یک کلمه که خودشو سرکار گذاشته محتوای شما را دور میریزد و کار شما تموم میشه

 

اصل 2. اطمینان حاصل کنید که محتوایی که تولید می کنید ارزشمند است

چطور یک عنوان ارزشمند برای تولید محتوایی که اصلا از آن اطلاعی نداریم پیدا کنیم ؟

پنج دقیقه زمان بگذارید و تمام تیترهای مربوط به عنوانی که در ذهن دارید را در گوگل جستجو نمایید ، تیترهای صفحه اول گوگل را مطالعه کنید ، محتواهای زیر هر تیتر را سریع ببینید و در نهایت هشت مورد پیشنهادی انتهای صفحه گوگل را کلیک کنید و محتواهای جدید را ببینید ، مجددا مراحل قبل را تکرار کنید ، تیترهای جدید را بررسی کنید ، زیر تیترها را بررسی کنید و مجددا هشت مورد انتهای صفحه را کلیک کنید. به همین راحتی می توانید عناوینی که کاربرها خیلی جستجو کرده اند را پیدا کنید

مرحله بعدی برای پیدا کردن تیتر مناسب برای تولید محتوا استفاده از موتورهای جستجوی کلمات کلیدی می باشد

کافیه از سایتهایی که برای تشخیص کلمات کلیدی کارایی دارند استفاده کنید ، از جمله

ubersuggest.org

ابزار Übersuggest پیشنهاد کلمات توسط گوگل را بهمراه 100 کلمه کلیدی دیگر در ارتباط با کلمات کلیدی که شما وارد نموده اید را در اختیار شما قرار می دهد.

keywordtool.io

این ابزار خیلی شبیه ابزار قبلی است با این تفاوت که کلمات پیشنهادی اینستاگرام YouTube و Bing و ترکیبی از آنها را نیز ارائه می دهد. البته استفاده از بخشی از امکانات آن لازمه پرداخت هزینه است.

https://adwords.google.com/KeywordPlanner

این ابزار ارائه شده توسط گوگل می باشد و به شما کلمات کلیدی پر رقابت بر اساس کشور و مناطق مختلف و همچنین بر اساس زمان و تاریخ را ارائه می نماید. که برای استفاده از آن نیاز به ابزار گذر از تحریم هستید

در شکل زیر نمونه ای از کلمات کلیدی پیشنهادی توسط ابزار Google AdWords بهمراه Landing Page مورد نظر آمده است.

wordstream.com/keywords

این ابزار دارای یک پایگاه داده بوده که بیش از 10 میلیارد کلمه کلیدی را جمع آوردی نموده است. این ابزار کلمات کلیدی پیشنهادی بهمراه چندین کلمه مرتبط را در اختیار جستجو کنندگان قرار می دهد. در نسخه رایگان ابزار WordStream’s Free Keyword 30 کلمه کلیدی به شما پیشنهاد می شود.

www.keyworddiscovery.com

این ابزار دارای یک پایگاه داده بوده که بیش از چند میلیارد کلمه کلیدی بهمراه تعداد دفعاتی که جستجو شده اند را شامل می شود. این ابزار همچنین دارای این قابلیت است که تعداد دفعاتی که این کلمات کلیدی در هر ماه جستجو شده اند را در اختیار شما قرار دهد.

تولید محتوا سئو چیست؟

در ادامه ، همه چیزهایی را که برای ایجاد محتوای بهینه مانند یک حرفه ای نیاز دارید، یاد خواهید گرفت:

 • انواع مختلف محتوای سئو
 • چگونه مخاطبان خود و اهداف آنها را درک کنید.
 • نحوه انجام تحقیق کلمات کلیدی خوشه های موضوعی چیست و چگونه از آنها به نفع خود استفاده کنید.
 • با تگ های عنوان و توضیحات متا خود چه کاری انجام دهید.
 • چگونه عناصر درون صفحه را برای تجربه کاربری بهتر بهینه کنیم.
 • نکاتی برای حفظ بهترین عملکرد محتوای خود در طول زمان.

چگونه می توانم محتوایی را با بهترین روش های سئو ایجاد کنم؟

بیایید به جای جذاب مقاله برسیم.

در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه ایجاد محتوا سئو شده توسط همکاران ما که متخصص سئو هستند تایپ شده است.

در طول دو دهه گذشته به عنوان یک نویسنده ، مدیر تولید محتوا یک آژانس مسافربری و به عنوان یک صاحب کانون تبلیغاتی ، متوجه شده ام که بخش نوشتن در واقع ساده ترین بخش است.

یافتن نویسندگان حرفه ای در یک زمینه تخصصی کار آسانی است. اما یافتن افرادی که در زمینه سئو آموزش دیده اند چالش برانگیز است.

این بدان معناست که ممکن است افراد مختلفی در ایجاد یک محتوای بهینه‌سازی شده داشته باشید اما الزاما سئو کار نیستند

در اینجا مراحلی است که متخصصان سئو برای ایجاد بهترین محتوا انجام می دهند را بازبینی می کنیم :

1- مخاطبان خود و اهداف آنها را درک کنید

قبل از ایجاد یک مقاله ، کلیپ ویدیویی یا گرافیکی ، باید چشم انداز مخاطبان و اهداف آنها را درک کنید.

پرسیدن این سوالها به تولید محتوای سئو شده خیلی کمک می کند :

 • کاربر مخاطب من در چه فضاهایی آنلاین می شود؟
 • چه زمانی آنها معمولاً در این مکانها درگیر هستند؟
 • چگونه می توانم در آن زمان و مکان به آنها برسم؟
 • این کاربرها دنبال حل چه مشکلاتی هستند؟ (بیش از 80درصد کاربرها به دنبال رفع مشکلی در اینترنت هستند)
 • چرا آنها نیاز به حل این مشکلات دارند؟
 • محتوایی که میخواهم تولید کنم آیا قبلا تولید شده ؟

حالا شما ایده بسیار متمرکزتری در مورد اینکه مخاطب شما واقعاً چه کسی است و اینکه آیا نوشته شما آنها را کنجکاو می کند به دست می آورید.

پاسخ‌ سوالهای بالا را از طریق (روشهای که قبلا گفته شد) جستجو در صفحه اول گوگل ، جستجو در انجمن‌های آنلاین و سایتهایی که کلمه کلیدی ارائه می کنند ، پیج ها و کانال‌های شبکه های اجتماعی از طریق هشتگ‌های محبوب در آن حوزه ، می توانید تیتر ایده‌آل برای خواننده خود را پیدا کنید.

در حین جستجو کلمات کلیدی ، به بزرگترین مشکلات یا نگرانی های آنها توجه کنید.

تمرین : میخواهیم تولید محتوا برای سایت گردشگری که ابزار گردشگری می فروشد انجام بدیم ؟ حداقل 3 تیتر برای شروع مقاله نویسی پیدا کنید ، تیترهارو با خودتون مرور کنید ، خوب حالا این تیترهایی که پیدا کردید را فیلتر کنیم :

1- آیا قبلا کسی این مقالرو نوشته یا مشابه اونو ؟ اگه آره بندازش دور یا اگر قابل اصلاحه درستش کن

2- آیا مشکل یا نیازیو رفع می کنه ؟ و مجددا کسی راجبش اون تولید محتوا نکرده ؟ اگه نیازی رفع نمیکنه بیخیال مقاله بشید

حالا بریم خط بعد و تیتری که برای ورودی گرفتن در یک سایت فروشگاهی گردشگری انتخاب کرده ایم را مرور کنیم

در حین ایجاد مقاله برای وبلاگ گردشگری برای مشتری ، متوجه شدیم که مخاطبان زیادی هستند که روی آنها اصلا سرمایه گذاری نشده است و قبلا صرفا روی افراد با سن بیش از 30 سال و با درآمد عالی و پولیدار سرمایه گذاری شده است ، ما برنامه ریزی را برعکس کردیم و سرمایه گذاری و کسب درآمد را بر روی افراد معمولی جامعه بنا کردیم افرادی که اکثراً در رده سنی 25 الی 35 سال هستن و دنبال تفریحاتی کم هزینه جدید و خاص هستند ، مث کمپینگ و سفر با دوچرخه یا موتور سیکلت

با چند جستجوی ساده چندین مشکل خاص را که قبلا افرادی که این سفرها را تجربه کرده اند پیدا کردیم

یک مسئله تکراری مربوط به چمدان یا ساک سفر آنهاست . بستن چادرها و وسایل کمپینگ روی دوچرخه چالش برانگیز است. وزن آن چرخ دنده و پرخ ها را خراب نمی کند ، چه رینگی مناسبه ؟ و نحوه انجام کارهایی مانند برپایی چادر در محل مناسب ، مشکلات ترسناک سفر با دوچرخه یا موتورسیکلت کدامند که احتمالا شمارو درگیر می کنند.

با دانستن این موضوع، توانستیم یک استراتژی بازاریابی محتوای قوی ایجاد کنیم که به همه این سؤالات از طریق تایپ یک مقاله و ساخت یک ویدئو آموزشی پاسخ دهیم

سپس محتوای گردشگری که تولید کردیم را در مکانهایی که افراد مدنظر ما حضور دارند و در حال رفتو آمد هستند منتشر کردیم ، مثلا پیج های گردشگری در اینستاگرام ، پیج های دوچرخه سواری و کمپینگ

در ویدئوی که برای معرفی گردشگری با دوچرخه و موتور سیکلت ساختیم به تکرار آدرس وب سایتی که محصولاتش در ویدئو استفاده شده بود را نام بردیم ، و در همان سایت مقاله تایپ شده را قرار دادیم تا کاربرها با جستجوی در گوگل سریع به وب سایت مد نظر برسند ، به همین سادگی با یک مقاله ساده فروش ماهانه وب سایت جهشی فرا انتظار را تجربه کرد.

در اینجا یک فرآیند پنج مرحله ای ساده انجام دادیم :

1- کشف کنید که مخاطب شما چه کسی است.

2- مشکلات آنها را درک کنید.

3- برای حل این مشکلات محتوای با کیفیت و جالبی ایجاد کنید.

4- مطمئن شوید که برای محتوا از بهترین کلمات و شیوه استفاده می کنید.

5- آن محتوا را در جایی که خوانندگان شما به صورت آنلاین پاتوق می کنند پخش کنید.

هنگامی که این را درک کردید، بقیه مراحل برای ایجاد محتوا مانند یک متخصص SEO بسیار آسان تر می شود.

اما الان کمی سئو را فراموش کنید و مانند یک داستان نویس فکر کنید. یک شخصیت تخیلی بسازید و مشخصات او را نشان دهید.

به موضوع دوچرخه و موتورسیکلت بالا برگردم – حالا ، چند سوال و پاسخ برای شخصیت خود ایجاد کنید:

مشتری به صورت آنلاین دنبال چیه و چه کلمات کلیدی ممکن است جستجو کرده باشد؟

در این مورد، [موتورسیکلت و دوچرخه های مناسب برای سفرهای طولانی مدت]، [چادرهای سبک وزن]، [ روکش و کت های موتور سیکلت ضد آب] [نحوه بستن چادر روی باربند دوچرخه] و غیره
چه نوع مطلبی نظر مشتری را جلب می کند و علاقه او را برمی انگیزد؟
استفاده از چه نوع تصویری داد میزند و مشتری را جذب می کند؟

اکنون لیست کلمات یدا شده را بردارید و آن را از طریق ابزار کلمه کلیدی مورد علاقه خود گسترش دهید.

اگر مخاطبان خود را بشناسید، ابزارهای جستجو کلمات کلیدی به طور طبیعی فهرست شما را بهبود و یا تغییرات بهتری را که مردم واقعاً به دنبال آن هستند، نشان می دهند.

80 درصد از استراتژی تولید محتوا خود را بر روی کلمات کلیدی که می دانید در بلندمدت کاربردی هستند و 20 درصد دیگر را روی کلمات کلیدی که خیلی در گوگل جستجو می شوند متمرکز کنید.

در محیطی که هزار نفر بر معرفی محصول خود داد میزنند ، شما هم داد بزنید به جایی نخواهید رسید و فقط از حجم صدا سردرد گرفته و دیوانه می شوید ، بنابراین بجای داد زدن روشی دیگر را برای معرفی خود پیدا کنید

هرگز به دنبال کلمات کلیدی پرحجمی نباشید که رتبه بندی آنها غیرممکن است. یعنی قبل از شما هزاران نفر از این کلمات کلیدی استفاده کرده اند